Aranżacja w stylu dworkowym – jak urządzić dom w stylu dworku?
Duże, dębowe regały pełne książek, fotele o fantazyjnych kształtach, bogate zdobienia, wzorzyste tkaniny, rodzinne pamiątki i antyczne meble w roli głównej… to oczywiście styl dworkowy! Domy w stylu dworkowym swoją inspirację czerpią z polskiej tradycji szlacheckiej z przełomu XIX i XX wieku, jednak popularnością styl ten cieszy się do dzisiaj. Dom typu dworek polski to nie tylko oryginalny sposób na urządzenie przestronnego wnętrza, ale także styl preferowany w budynkach, których przeznaczeniem są oficjalne wydarzenia o wyższym stopniu formalności, takie jak śluby, wesela, bankiety, bale czy akcje charytatywne. Nie oznacza to jednak, że dom w stylu dworku szlacheckiego nie może mieć ciepłej, rodzinnej atmosfery – wręcz przeciwnie. Obecność antyków, mebli wykonanych z naturalnych materiałów, a także rustykalnych elementów wystroju sprawia, że dom w stylu dworkowym wywołuje w nas często szczęśliwe wspomnienia z dzieciństwa, a nawet pozwala sięgnąć myślą nieco dalej, do tradycji rodzinnych i korzeni narodowych. Czym charakteryzuje się dom w stylu dworek polski?
Domy w stylu dworkowym – cechy charakterystyczne
Urządzając dom w stylu dworku polskiego, należy przede wszystkim mieć świadomość z obecnego w nim eklektyzmu – możemy zatem łączyć ze sobą różne style, aby uzyskać pożądany efekt. Oczywiście nie chodzi o dowolne style architektoniczne, u źródeł były to raczej klasycystyczne i biedermeierowskie aranżacje, a także te nawiązujące do stylu francuskiego z czasów Ludwika Filipa oraz secesji. Ważne, aby ogólne wrażenie wnętrza domu w stylu dworku polskiego pozostawało zgodne z założeniami, a mianowicie pomieszczenia powinny być przytulne, bezpretensjonalne i dalekie od pompatycznych czy arystokratycznych. Meble powinny gwarantować przede wszystkim wygodę, a całość nie może być przesadzona, ważny więc pozostaje umiar i prostota form. Kolejną istotną cechą jest wykorzystanie jedynie mebli i dekoracji z naturalnych materiałów, a więc drewna, wikliny, cegły, lnu, skóry, kamienia.
We współczesnych aranżacjach zachowanie tej zasady nie jest proste, ważna jest jednak konsekwencja – nowoczesne elementy wystroju powinny zostać zaaranżowane w taki sposób, aby pozostawały ukryte lub zakamuflowane przez tradycyjne detale. Domy parterowe w stylu dworkowym są bardzo eleganckie, ale swoją elegancję zawdzięczają nie bogactwu zdobień i wszechobecnemu blichtrowi, a raczej obrazom i tradycyjnym pamiątkom rodzinnym mającym znaczenie sentymentalne. Jeśli łączymy ze sobą wiele elementów z różnych stylów, trzymajmy się zasad symetrii kompozycji, całość powinna pozostawać w harmonii. Ważnymi elementami domów w stylu dworkowym pozostają także tekstylia – mięsiste zasłony w jasnych barwach, wzorzyste tkaniny mebli, dywany pokrywające dużą powierzchnię podłogi. Podstawą stylu są jednak elementy konstrukcyjne, takie jak wysokie sufity, duże okna, belki stropowe, dekoracyjne sztukaterie na ścianach i suficie – jeśli planuje się dom w stylu dworku szlacheckiego, warto wziąć to pod uwagę jeszcze na etapie projektowania przestrzeni.
Dom w stylu dworku polskiego – jakie dekoracje wybrać?
Wnętrza takich domów, ze względu na swój eklektyzm, sprawiają wrażenie nieco nieuporządkowanych i choć możemy wyróżnić w nich wiele elementów dekoracyjnych, warto mimo wszystko pamiętać o tym, aby zachować umiar. Właśnie dlatego trzeba postarać się zachować spójną kolorystykę, korzystać z palety barw ziemi, przede wszystkim beżów i brązów, przygaszonej zieleni i gdzieniegdzie błękitu. Warto wybierać proste formy, korzystać z antycznych dekoracji i sprzętu, można wykorzystać również stare instrumenty i rzeźby nawiązujące do polskich tradycji narodowych.