Aranżacja wnętrz – co to jest i ile kosztuje?

Dom ma być miejscem, w którym nie tylko zajmujemy się swoim hobby czy odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy. To też przestrzeń, w której powinniśmy czuć się bezpieczni i zrelaksowani, a jak wiadomo, nic tak dobrze nie wpływa na odpowiednie samopoczucie jak odpowiedni i dopasowany do potrzeb i poczucia estetyki lokatora wystrój pomieszczeń. Chcesz dowiedzieć się, co to jest aranżacja wnętrz, na czym ona polega i jakie style są obecnie najpopularniejsze?

Aranżacja wnętrz – co to jest?

Co to jest aranżacja wnętrz? Większość osób kojarzy to pojęcie wyłącznie z dekorowaniem pomieszczeń – dobieraniem koloru ścian, wybieraniem mebli, rozstawianiem dekoracji. Tymczasem aranżacja wnętrz oznacza o wiele więcej – wymienione wcześniej elementy są jedynie jej częścią składową. Aranżacja to projekt wnętrza – jego celem jest stworzenie spójnej i harmonijnej przestrzeni odzwierciedlającej osobowość osoby, która w niej mieszka. Zawiera on określenie kolorystyki, stylu, budżetu, zagospodarowania przestrzennego, estetyki i funkcjonalności. To nie tylko podążanie za modnymi trendami, ale wykorzystanie ich w taki sposób, by nadać wnętrzom indywidualny charakter. Aranżacja przygotowywana przez architekta wnętrz to graficzne przedstawienie wizji danej przestrzeni uwzględniające rozplanowanie wszystkich elementów.

Trzeba pamiętać o tym, że aranżacja wnętrz dotyczy wszystkiego, co się w nich znajduje. Nie ma tutaj miejsca na przypadek, wszystko musi być doskonale przemyślane i zaplanowane. W przeciwnym wypadku stylistyka zostanie zaburzona, a osiągnięty w ten sposób efekt może być odwrotny od zamierzonego. Rozmieszczenie instalacji elektrycznej ma w tym przypadku znaczenie i należy o nie odpowiednio zadbać. Aranżacja obejmuje także rozplanowanie oświetlenia, wybór pokrycia podłóg, zastosowanie podwieszanych sufitów, ogrzewanie i wszystkie elementy funkcjonalne wnętrz. Przy aranżacji trzeba pamiętać o takich kwestiach, jak dobór odpowiednich mebli oraz sposób ich rozmieszczenia w pomieszczeniu, a także dodatki, które stanowią istotne dopełnienie.

Ile kosztuje aranżacja wnętrz?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje aranżacja wnętrz. Wszystko zależy od przestrzeni, której dotyczyć ma projekt, jej specyfiki i metrażu. Zazwyczaj koszt koncepcji to od kilkudziesięciu do ponad stu złotych za metr, zaś pełnej, kompletnej aranżacji – kilkaset złotych za metr. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować projekt wykonany przez nas, zapraszamy do kontaktu.

Najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz

Kiedy wiemy już, co to jest aranżacja wnętrz i na czym ona polega, warto przyjrzeć się stylom, które obecnie wybierane są najczęściej. Poszczególne trendy różnią się od siebie znacznie – poczynając od klasycystycznego bogactwa, przez stonowany styl skandynawski, kończąc na surowym minimalizmie.

Wśród najpopularniejszych stylów w aranżacjach wnętrz z pewnością można wyróżnić klasyczny. Wielu osobom kojarzy się on z elegancją i dobrym gustem, a także być może – z „wyższymi sferami”. Klasyka pasuje w zasadzie wszędzie, a wnętrza urządzone w ten sposób są bardzo przytulne i przyjemnie się w nich przebywa. Jest to ponadczasowy pomysł na wystrój i stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za zmianami i nowoczesnymi akcentami estetycznymi. Przestrzeń we wnętrzach klasycznych jest odpowiednio uporządkowana, co zdecydowanie może ułatwiać codzienne funkcjonowanie, w szczególności osobom, które potrzebują dobrej organizacji.

Kolejnym bardzo lubianym (szczególnie w Europie) trendem w aranżacji wnętrz jest styl skandynawski. Jego cechą charakterystyczną jest prostota formy, która jednocześnie sprawia, że urządzone w ten sposób wnętrza są przytulne i bije z nich dużo ciepła. Dominują tu jasne, naturalne kolory, główny nacisk położony jest na funkcjonalność, ekologiczne rozwiązania i duże ilości światła.

Obecnie bardzo dużo osób stawia również na styl nowoczesny w aranżacji wnętrz. Co to znaczy? Tutaj również królują proste kształty i formy. W tego typu aranżacjach kładzie się nacisk na traktowanie wnętrza jako kontynuacji zewnętrznej architektury. Z tego względu bardzo często meble, które wykorzystuje się do aranżacji w stylu nowoczesnym, pozbawione są dekoracji i ozdób. Jest to trend, który można obecnie spotkać w wielu mieszkaniach i domach. Bazuje na meblach o nietypowym designie, minimalizmie i harmonii, osiągniętej poprzez prostotę i spójność wystroju.

Oczywiście to nie jedyne style, na których założeniach bazować można podczas planowania aranżacji wnętrz w swoim domu lub mieszkaniu. Opisanie wszystkich to długi temat, zwłaszcza, że maja one tendencję do zmieniania się i przenikania. Jeżeli nie wiesz, jaka stylistyka będzie pasować najlepiej do Ciebie i Twoich przestrzeni, skorzystaj z pomocy specjalisty – doświadczony architekt wnętrz z pewnością będzie w stanie podpowiedzieć Ci wiele ciekawych rozwiązań.

Sprawdź projekty domów luksusowych!