Czy sztukateria jest modna?

Aranżowanie wnętrza to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy nie możemy sobie pozwolić na remont za każdym razem, gdy moda ulega zmianie. Aby udekorować przestrzeń stylowo, a jednocześnie ponadczasowo, warto postawić na elementy uniwersalne, które zawsze będą prezentowały się modnie i ze smakiem. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów aranżacji wnętrza jest sztukateria. Stosowana była ona już w starożytności i do dziś przystraja przestrzenie prywatne i publiczne. Czy rzeczywiście warto zastosować ją w swoich wnętrzach? Czy sztukateria naprawdę jest modna i ponadczasowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Sztukateria – element dekoracyjny doceniany od wieków

Sztukateria to ozdobne elementy wykonywane m.in. z gipsu, montowane na ścianach i sufitach. Znane są już od starożytności. Jednak największym uznaniem cieszyły się w okresie renesansu i baroku, gdy ozdabiały eleganckie przestrzenie pałacowe. Przez lata twierdzono, że nie można stosować sztukaterii w pomieszczeniach prostych, minimalistycznych, w których brakuje przepychu i nuty luksusu. Modernizm odrzucił wszelkie zdobnictwo, a budynki miały wyróżniać się prostotą i skromnością. Dopiero współcześnie powrócono do tradycyjnych zdobień w postaci sztukaterii. Jak się okazało, te wyjątkowe elementy dekoratorskie doskonale współgrają ze wszystkimi stylami wnętrzarskimi. Dziś sztukateria montowana jest na ścianach i sufitach w pomieszczeniach nowoczesnych, klasycznych, glamour, boho, vintage, a nawet rustykalnych. Można dostrzec ją zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i obiektach użytku publicznego.

Popularne rodzaje sztukaterii wewnętrznej

Sztukaterię można podzielić na zewnętrzną i wewnętrzną, jednak w tym artykule chcielibyśmy skupić się na tym drugim rodzaju. Otóż wśród sztukaterii wewnętrznej można znaleźć klasyczne listwy przysufitowe oraz naścienne, a także elementy dekoracyjne, takie jak portale czy rozety. Dużą część tych produktów można ze sobą łączyć i tworzyć ciekawe aranżacje. Natomiast niektóre elementy doskonale prezentują się jako samodzielna ozdoba. Wybór jest ogromny, dlatego każdy może znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich upodobań.

Listwy naścienne

Listwy naścienne pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Można umieścić je na ścianie, aby nadać jej charakter i elegancki szyk. Ciekawą opcją jest również wykorzystanie ich do obramowania obrazów, zdjęć czy luster. Świetnym rozwiązaniem jest także zamontowanie listew naściennych wokół drzwi. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Rozety

Rozety nazywane są również różycami ze względu na swój kształt, który przypomina różę w okresie kwitnienia. Ten element sztukaterii montowany jest głównie na suficie wokół żyrandola lub lampy.

Portale

Portale, czyli tzw. atrapy kominków są świetną opcją dla osób, które marzą o prawdziwym kominku, lecz nie mogą sobie pozwolić na jego budowę. Ten element sztukaterii pełni rolę dekoracyjną i umożliwia stworzenie niepowtarzalnych aranżacji. Ciekawą opcją jest umieszczenie w nim świec lub prawdziwego drewna. Wiele osób wykorzystuje portale również jako ozdobą półkę np. na telewizor. Często stanowią one wykończenie kominków, a także otwartego paleniska.

Czy sztukateria jest modna? Czy można uznać ją za element ponadczasowy?

Wiele osób zastanawia się, czy sztukateria jest modna? Czy element ten nie jest nieco staroświecki? Otóż sztukateria to klasyka, a jak wiadomo, klasyka nigdy nie wychodzi z mody. Dowodem na to, że stanowi ona element ponadczasowy, jest fakt, że cieszy się popularnością od wieków. Jej piękno doceniane było nawet w dworach królewskich i pałacach. Dziś uwielbiana jest przez najwybitniejszych dekoratorów wnętrz i architektów.

Sztukateria – skąd jej popularność?

Sztukateria to modny element dekoracyjny, który cieszy się dużym uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zastanawiasz się, z czego wynika jej popularność? Otóż nie dość, że stanowi ona estetyczną dekorację, to dodatkowo jest trwała i uniwersalna. Sprawdza się zarówno we wnętrzach ekskluzywnych, w których panuje przepych, jak i tych nieco skromniejszych. Jej ponadczasowa estetyka zachwyca zarówno minimalistów, jak i miłośników bogato zdobionych przestrzeni. Dużym plusem sztukaterii jest również fakt, że pozwala ukryć różnorodne defekty i potrafi poprawić proporcje wnętrza. Przy pomocy tego rodzaju dekoracji można również osłonić karnisz i nadać pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Sztukateria jest w stanie wprowadzić do każdego wnętrza elegancję i luksus. Dzięki niej można zupełnie odmienić przestrzeń i poczuć się jak właściciel prawdziwego pałacu.

Projekty dworków i pałaców luksusowych – zobacz teraz!