Sztukateria elewacyjna zewnętrzna – rodzaje

Sztukateria elewacyjna jest ozdobnym wykończeniem budynku. Może być wykonana ze styropianu, gipsu, betonu, a także innych materiałów. Dzięki temu elementowi obiekt zyskuje niepowtarzalny wygląd, który wpływa na jego oryginalność. Materiały użyte do jej produkcji charakteryzują się wytrzymałością oraz niezwykłą odpornością na warunki atmosferyczne, szczególnie na wilgoć. Sztukateria coraz częściej stosowana w celu nadania pięknego i stylowego wyglądu każdemu budynkowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest sztukateria elewacyjna i jakie są jej rodzaje, zapraszamy Cię do zapoznania się z tym artykułem.

Czym jest sztukateria elewacyjna zewnętrzna? Pochodzenie

Pojęcie sztukaterii było znane już w czasach starożytnych, natomiast jej okres świetności początkowy rozwój przypada na okres renesansu oraz baroku. Elementy sztukaterii pojawiały się w bogatych domach oraz w najznamienitszych pałacach. Bogate zdobienia, dekoracyjne ornamenty czy wyrafinowane wykończenia zachwycały gości swoim wyglądem. W dawnych czasach sztukateria podkreślała zamożność właścicieli budynku i ich wysoki prestiż. Była symbolem elegancji połączonej z przepychem.

Sztukateria zewnętrzna – aranżacje

Jeśli zdecydujesz się na wykończenie sztukaterią elewacji, postaw na firmę, która posiada wieloletnie doświadczenie. Jest ono bezpośrednio związane ze znajomością rynku i panujących na nim trendów, a także dużą wiedzą dotyczącą technologii. Sztukateria elewacyjna sama w sobie jest bardzo efektowna i zwykle kojarzy się z wyrafinowanym gustem. Obecnie można znaleźć zarówno profile o charakterze historycznym, jak i nowoczesnym, co daje Ci możliwość wyboru i stworzenia niestandardowej aranżacji. W przypadku nowoczesnej sztukaterii przybiera ona uproszczony kształt i często ma podkreślić geometryczny charakter budynku. Korzystając z interesujących detali, możemy wpłynąć na wyróżnienie się budynku, który zyska atrakcyjny wygląd. 

Sztukateria zewnętrzna – rodzaje

Sztukateria zewnętrzna charakteryzuje się występowaniem całej gamy elementów dekoracyjnych, które nadają nową jakość wybranemu budynkowi. Dzięki jej zastosowaniu Twój dom wyróżni się atrakcyjnym wyglądem i nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Jakie są rodzaje sztukaterii zewnętrznej?

Gzymsy –Najczęściej występują gzymsy wieńczące na połączeniu ściana/podbitka. Przy wyższych budynkach można z kolei zastosować gzyms pośredni, opasujący budynek na niższym poziomie. Dzięki nim zyskuje on dodatkowy element dekoracyjny, co w piękny sposób go wyróżnia.

Listwy okienne – obok gzymsów stanowią najczęściej stosowany rodzaj dekoracji elewacyjnej. Dzięki nim możemy efektownie ozdobić nasze okna. Jeśli chcemy postawić na przełamanie monotonii oraz podkreślenie klasycznej bryły budynku, warto zastanowić się nad ich montażem.

Podparapetniki – Znajdują się poniżej parapetu i mają formę pojedynczego pasa. Dzięki temu są doskonałym sposobem na zaakcentowanie okien i dodanie im oryginalności.

Pilastry – ich głównym zadaniem jest nadanie dekoracyjnego wyglądu, dzięki czemu sprawiają, że cały budynek nabiera eleganckiego charakteru.

Bonie elewacyjne – służą głównie do ozdoby naroży, a także wydzielonej części elewacji domów. Prostota montażu i skuteczne podkreślenie wyglądu budynku wpływają na coraz częstsze ich wykorzystywanie. Ponadto element ten wspaniale łączy się nie tylko z klasycznym, ale także z nowoczesnym budownictwem.

Kolumny – stanowią podporę zadaszeń i sprawdzą się idealnie, jeśli zależy nam na uzyskaniu ponadczasowego efektu dekoracyjnego. Będą także dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które wyróżni i ozdobi front każdego budynku. 

Detale elewacyjne ‒ to elementy dekoracyjne, które przybierają wiele form. Do najpopularniejszych należą: girlandy, dekory, portale czy zworniki. Tego rodzaju elementy wykonuje się zazwyczaj z materiałów, z których możemy wykonać odlew z formy.  Stanowią one doskonałe zwieńczenie projektu architektonicznego.  

Zajrzyj na podstronę: https://rafael-design.com/projekty-elewacji-domow-luksusowych/