Styl klasyczny wnętrza – czym się charakteryzuje?

Aranżacja wnętrza zgodna z poczuciem estetyki właściciela mieszkania lub domu,  ma kluczowe znaczenie. Jednym z najciekawszych sposobów urządzania pomieszczeń jest postawienie na styl klasyczny. Wnętrza, które zostaną zaaranżowane właśnie w ten sposób, prezentują się niezwykle elegancko i gustownie. Z tego względu styl ten cieszy się całkiem sporą popularnością.

Styl klasyczny – cechy i charakterystyka

Wielu osobom styl klasyczny we wnętrzach kojarzy się z dobrym smakiem i tradycją – i w zasadzie tak właśnie jest. Pozostaje on jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych trendów, w którym królują elegancja, wygoda i doskonałe wyczucie. Co więcej – wiele osób uznaje wnętrza klasyczne za bardzo przytulne i uporządkowane. Jest to więc wyraźny znak, że to naprawdę dobry pomysł na aranżację pomieszczeń w swoim domu.

Zasady aranżacji wnętrz w stylu klasycznym wywodzą się z czasów starożytnych. Projektowanie w porządku jońskim, doryckim i korynckim stało się podstawą rozwoju architektury. W stylu klasycznym można znaleźć bowiem wiele rozmaitych elementów, takich jak charakterystyczne meandrujące motywy czy szachownice, które pochodzą właśnie z tego wyjątkowego okresu w historii. Oprócz tego w stylu klasycznym jednym z najpopularniejszych materiałów jest kamień lub drewno, które zazwyczaj wykorzystywane są do wykończenia podłóg. 

W przypadku stylu klasycznego, wnętrza wykończone są elementami wykonanymi z naturalnych surowców, które cechują się bardzo wysoką jakością i szlachetnością – uwzględniamy to w naszych projektach, dzięki czemu uzyskujemy wyjątkowe efekty, które zgadzają się z naszą wizją, jak i preferencjami klienta.

W przypadku mebli do wnętrz w stylu klasycznym należy stawiać oczywiście na elegancję, którą uzupełniać będą wyrafinowane detale, takie jak rozmaite zdobienia czy rzeźbione elementy. Tak jak w przypadku materiałów wykończeniowych, tutaj także bardzo ważna jest jak najwyższa jakość. Dobrze o tym wiemy, dlatego wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę, do naszych projektów dodajemy wysokiej klasy meble, które zostały wykonane ręcznie, z precyzyjnie dobranych surowców przez prawdziwych specjalistów i rzemieślników.

Kluczową kwestią w przypadku aranżacji w stylu klasycznym jest również tzw. zasada symetrii. Wywodzi się ona ze starożytnych założeń symetrii i równowagi. Zgodnie z tą zasadą wszelkie wnęki czy kolumny, które znajdują się po jednej stronie pomieszczenia, powinny być odpowiednio rozmieszczone, dzięki czemu zostanie zachowana idealna równowaga. Widać to wyraźnie w naszych projektach, co jest zasługą zarówno pasji, jak i wykształcenia pracujących u nas specjalistów, którzy doskonale znają zagadnienia dotyczące wnętrz klasycznych i historycznych.

Nie można też zapomnieć o suficie – w przypadku stylu klasycznego wręcz musi być on zdobiony. Do dekoracji zazwyczaj używa się gipsowych elementów sztukaterii, która również jest dobrana do pozostałych elementów wystroju. Ta wykorzystywana przez nas przywodzi na myśl wspaniałe zdobienia znajdujące się w najbardziej znanych, klasycznych budowlach świata.

Styl klasyczny w domu – dla kogo będzie idealny?

Można powiedzieć, że styl klasyczny będzie dobry dla wielu osób. Wynika to z jego uniwersalności, a także ogromnych możliwości dostosowywania tego, jak ostatecznie będzie wyglądać zaaranżowane w ten sposób wnętrze, do własnych potrzeb i oczekiwań. Króluje on szczególnie wśród osób, które bardzo cenią sobie zarówno elegancję, jak i tradycję, ale jednocześnie chcą, aby ich mieszkanie było jak najbardziej przytulne i pełne ciepła. Aranżacje wnętrz w stylu klasycznym to także doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie podążają za dyktatami mody i lubią chodzić swoimi ścieżkami. To też świetna opcja dla osób doceniających spokój i harmonię – to właśnie jest w stanie zapewnić im klasyka. Jeśli jesteś tradycjonalistą, takie aranżacje będą dla Ciebie najlepsze.

Zobacz także: https://rafael-design.com/projekty-domow-i-rezydencji-w-stylu-klasycznym/