Jak urządzić salon w stylu klasycznym?

Styl klasyczny cechuje się ponadczasowością, uniwersalnością i elegancją. Nigdy nie wychodzi on z mody i zawsze prezentuje się stylowo. Wnętrza wykończone w tym stylu są przytulne, a jednocześnie luksusowe. Jak klasycznie urządzić salon? Zapraszamy do lektury artykułu!

Jak urządzić salon w stylu tradycyjnym – klasycznym?

Styl klasyczny pojawił się w Europie w XVIII wieku i ściśle nawiązywał do starożytności. Charakteryzuje się on symetrią, prostotą i równowagą. Nawiązuje do tradycji. We wnętrzach klasycznych nie ma miejsca na zbyt odważne dekoracje i intensywne wzory. Najlepszą opcją jest wybór stonowanych, subtelnych kolorów natury i delikatnych deseni. Założeniem stylu klasycznego są również drewniane meble. W salonie można zastosować tapetę, najlepiej utrzymaną w jasnych odcieniach, np. beżowym, kremowym lub jasnobrązowym. W tradycyjnym wnętrzu powinny pojawić się minimalistyczne, lecz efektowne zdobienia. Zamontowanie sztukaterii, dekoracyjnych listew i gzymsów to nieodłączny element stylu klasycystycznego. Świetną opcją na udekorowanie salonu jest również zakup antyków, np. drewnianych zegarów mechanicznych, rzeźb, witrażowych lamp czy mosiężnych świeczników. Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ozdób, gdyż styl klasyczny cechuje się przede wszystkim ładem i harmonią. Aby mocniej zaakcentować wystrój, warto sięgnąć po dodatki w różnych odcieniach zieleni, w tym turkusowym (w ciemniejszej, stonowanej barwie). Sprawią one, że wnętrze będzie wyglądało dostojnie i ekskluzywnie. Można zaopatrzyć się np. w welwetowe zasłony utrzymane w tej kolorystyce.

Salon klasyczny z kominkiem

Miłośnicy stylu klasycznego twierdzą, że nieodłącznym elementem wystroju salonu jest kominek. Można go dostrzec niemal w każdej inspiracji i wizualizacji pomieszczeń. Sprawia on, że wnętrze wygląda elegancko i ekskluzywnie. Kominek we wnętrzu klasycznym powinien podkreślać osiową kompozycję wnętrza opartego na symetrii. Stawiając w salonie na kominek, warto zadbać o jego odpowiednie wykończenie. Lepiej wybrać prosty, ciemny portal, kontrastujący z jasnymi ścianami lub białą bądź kremową obudowę, jeśli powierzchnia za kominkiem jest pomalowana na intensywny kolor. W ten sposób stworzy się elegancką kompozycję, obok której nikt nie przejdzie obojętnie.

Jak umeblować salon w stylu klasycznym?

We wnętrzach klasycznych powinny znaleźć się meble wykonane z solidnych, trwałych materiałów np. szlachetnych gatunków drewna. Doskonale sprawdzi się m.in. mahoń, orzech i dąb. Miłośnicy sztuki mogą zainwestować w meble antyczne, np. stylową witrynę, dostojną biblioteczkę, zdobioną komodę czy dekoracyjny regał. W klasycznym salonie świetnie sprawdzi się również antyczna sofa obita materiałem z delikatnym wzorem i wykończona szlachetnym drewnem. Jeśli jednak zabytkowe meble nie pasują do ogólnej wizji pomieszczeń, warto wybrać sofę klasyczną ze skóry lub weluru. Doskonałą opcją jest również kanapa z pikowanym oparciem.

W klasycznym salonie powinny znaleźć się także fotele. Perfekcyjnie nadają się one do wnętrz tradycyjnych. Jeżeli chodzi o bardziej zabytkowe przedmioty, można sięgnąć po fotel antyczny np. chesterfield lub barokowy.

W klasycznym salonie sprawdzi się również duży, solidny, drewniany stół i krzesła obite tkaniną w subtelnych kolorach i wzorach. Jest to jednak rozwiązanie dedykowane do większych pomieszczeń, takich jak jadalnia.

Bardzo charakterystyczna dla wnętrz klasycznych jest także sztukateria – poczynając od skromnych faset czy listew ekranowych, po panele pokrywające całe ściany czy zabudowę sufitów. Elementy te stanowią tło i uzupełnienie wyposażenia wnętrza. Przełamują proste linie brył pomieszczeń. Dawniej często stosowano też tapiserie (jednostronne tkaniny do dekoracji ścian), które nie tylko pełniły funkcję estetyczną, ale również akustyczną – dzisiaj również warto rozważyć ich zastosowanie.