Styl rustykalny – co to jest i jak go połączyć ze stylem nowoczesnym?

W obecnie panujących na rynku wnętrzarskim trendach można spotkać wiele różnych stylów wykończenia całych domów oraz pojedynczych pomieszczeń. Wśród nich znajduje się lubiany i od lat stale zyskujący popularność styl rustykalny. Aranżacje wykonane w takiej stylistyce często wybierają osoby, które lubią przytulne wnętrza w nieco staroświeckim stylu, w których prym wiodą elementy wykonane z materiałów, takich jak drewno, cegła czy papier.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki to styl rustykalny? Czym się wyróżnia? Z tego względu postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące stylu rustykalnego, które posiadamy i umieścić je w tym artykule – jego treść stanowi jednocześnie odpowiedź na wspomnianą wyżej kwestię. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią niniejszego tekstu.

Styl rustykalny – co to jest?

Dla wielu osób styl rustykalny wiąże się tylko i wyłącznie z klimatem staroświeckiej wsi i domów, dlatego od razu go przekreślają. Są one jednak w bardzo dużym błędzie. Niektóre elementy tego stylu zapożyczyły design od przedmiotów, które stanowiły codzienne wyposażenie kilkadziesiąt lat temu, jednak styl rustykalny nie polega na przekształceniu domu niemal w skansen, w którym wszędzie wiszą stare lampy naftowe czy meble z epoki.

Styl rustykalny ma uwydatnić to, co tradycyjne i naturalne w elementach wystroju. Ma budować skojarzenia ze wsią, a nie być jej całkowitym odwzorowaniem. W aranżacjach w tym stylu najważniejszą kwestią, o której trzeba pamiętać, jest oczywiście umiar. Przekraczając go, można z łatwością doprowadzić do tego, że nasze miejsce zamieszkania bardziej będzie przypominało wnętrze strychu w starym, opuszczonym domu niż lokal, w którym odbywa się spora część naszego codziennego życia.

Do najważniejszych materiałów wykorzystywanych w stylu rustykalnym należą oczywiście naturalne surowce i tkaniny. Króluje tutaj surowe drewno, na którego powierzchni widać słoje, a także elementy wykonane z kamienia. Nie ma tu natomiast żadnej przestrzeni na jakiekolwiek elementy czy dodatki wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak plastik czy folia. Chcąc jednak nadać jeszcze bardziej swojskiego i ciekawego akcentu, można pokusić się o zastosowanie elementów miedzianych czy żelaznych, a także ceramicznych.

Bardzo ważną rolę odgrywają też kolory. W przypadku stylu rustykalnego najlepszym wyborem będą biele i beże, które są naturalnymi i ciepłymi barwami, a także kolory, które bezpośrednio kojarzą nam się z ziemią (czyli odcienie brązu, ciemne zielenie itp.). Co bardzo ważne – styl rustykalny to doskonały wybór dla wszystkich fanów lokalnego folkloru – w zamian za ograniczoną kolorystykę możemy dodać do aranżacji wielobarwne wzory i inspiracje ludowe, które z pewnością sprawią, że efekt końcowy (o ile będzie odpowiednio wyważony) będzie fenomenalny.

Jak połączyć styl rustykalny z nowoczesnym?

Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Kluczem do sukcesu jest oczywiście równowaga obydwu stylów. Zadanie jest jednak ułatwione ze względu na podobieństwa w najczęściej wykorzystywanych materiałach. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby stary, ciężki stół połączyć z nowymi, minimalistycznymi meblami, o ile są one dobrze dopasowane kolorystycznie i bryła zarówno stołu jak i krzeseł jest chociaż w pewnym stopniu zbliżona.